2013. október 29., kedd

Francia krémes

Sosem voltam egy francia krémes rajongó, de az elkészítés módja már régóta foglalkoztatott. Az aprosef.hu oldalon találtam is egy receptet, vettem egy nagy levegőt és nekiláttam. Egyáltalán nem nehéz, kicsit időigényes ugyan, de a végeredmény ízében egyértelműen túlszárnyalja a cukrászdai társaiét. Külcsínben  a bolti verzió került ki győztesnek, a tejszínhab sajnos egy idő után önálló életre kel, de a tudat, hogy adalékanyagok nélkül készül mindenért kárpótol.





Francia krémes:


Hozzávalók:


Tésztához:

-25 dkg liszt
-15 dkg vaj
-1 db tojás
-1 ek ételecet
-100 ml tejföl
-1 csipet só


Krémhez:

-10 dl tej
-4 db tojás
-25 dkg kristálycukor
-1 vaníliarúd
-13 dkg liszt

Habhoz:

-500 ml tejszínhab



Elkészítés:


1, A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, és 1-2 órára hűtőbe tesszük.


2, A sütőt melegítsük elő 165 C-ra, a tésztát vágjuk két részre, és nyújtsuk ki mindkét lapot.

3, A lapokat egymás után egy sütőpapírral borított tepsi hátoldalán 20-25 perc alatt süssük készre.

4, A krémhez válasszuk szét a tojásokat. A sárgájához adjuk a tejből 1 dl-t, a lisztet és a cukor felét. Keverjük simára.

5, A maradék tejet a vaníliarúd kikapart belsejével forraljuk fel.

6, Ha felforrt öntsük hozzá a tojásos masszát, majd botmixerrel keverjük simára. Ezután vegyük le a tűzről.

7, A tojásfehérjét verjük kemény habbá a maradék cukorral, és a tűzre visszatéve a tejes masszát keverjük hozzá. 2-3 percig főzzük, közben óvatosan keverjük. 

8, Hagyjuk kicsit hűlni a krémet, majd az egyik tésztára halmozzuk, és hagyjuk min. 30 percet pihenni.

9, Tálalás előtt verjük fel a tejszínhabot, tegyük a kihűlt vaníliás krémre, majd jöhet rá a másik tésztalapunk.


Muffinéria tipp: A felső tésztalapot vágjuk fel, így tegyük a tejszínhabra. Sokkal könnyebb így felszeletelni és                             tálalni.



2013. október 9., szerda

Itt van az ősz, itt van újra...

Bevallom az ősz sohasem volt a kedvenc évszakom, sőt beköszöntét mind a naptárban mind az időjárásban határozott rossz kedv övezte. Mert a szeptember a gondtalan nyár végét, az iskolát, a hűvös reggeleket és estéket, a "jaj megint új kabátot és cipőt kell vennem" érzését jelentette. Egészen 2013 szeptemberéig, amikor is bátran mondhatom, hogy új fejezet kezdődött az életemben. Ez pedig a gyakorlatban a költözést, a nagyvárosba való visszaköltözést jelentette (a maga viszontagságaival, és költözési procedúráival együtt, amik remélem  idővel megszépülnek:)). Szóval új lakás, új környezet, új konyha. És persze új sütő, amit a beköltözést követően rögvest ki is próbáltam. Először a most következő körtés-csokis tortát készítettem el, ami akkor és ott a kipakolandó dobozok halmain ülve igazi mentsvárat jelentett:)




Csokis körtetorta


Hozzávalók:

- 3-4 db körte meghámozva, magháza letávolítva, félbevágva
- 10 dkg étcsoki
- 12,5 dkg vaj
- 10 dkg cukor
- 2 tojás
- 25 dkg liszt
-1 cs. sütőpor
-1,5 dl tejszín
- 2-3 ek. baracklekvár

Elkészítés:

1, A sütőt előmelegítjük 170 C-ra, kivajazunk és kilisztezünk egy tortaformát.

2, Az étcsokit felolvasztjuk, és hűlni hagyjuk.

3, A vajat, tojást, cukrot habosra keverjük, hozzákeverjük az étcsokit, tejszínt, majd beleforgatjuk a sütőporral elkevert lisztet.

4, Formába öntjük a masszát és a tetejébe belenyomkodjuk a körtéket.

5, Kb 20 perc alatt készre sütjük, még melegen megkenjük a felmelegített baracklekvárral.

A recept forrása: www.nosalty.hu


2013. szeptember 12., csütörtök

Lepénykenyér

Múlt héten készítettem el ezt a lepénykenyeret, mely tökéletes kísérője volt a pénteki román-magyar meccsnek.  A mérkőzés enyhén szólva is felejthető volt, ellentétben a kenyérrel, melyet azóta már kétszer is sütöttem. Én hummuszt és sült cukkiniből készült mártogatóst tálaltam mellé, de szinte mehet rá bármi, amit egy szendvicsbe tennénk!


Lepénykenyér


Hozzávalók:

- 50 dkg liszt (Bl-55)
- 3 dl langyos víz
- 2 dkg friss élesztő
- 1,5 tk. só
- 3 ek. olaj


Elkészítés:


1, A lisztet, sót, olajat, vizet, élesztőt összekeverem, és kb. pizzatészta keménységűre gyúrom, majd meleg helyen 30 percig hagyom kelni.

2, Ezután lisztezett felületen 8 egyenlő részre osztom, gombócokat formázok, melyeket letakarva további 10 percig pihentetek.

3, Közben felforrósítok egy teflon vagy kerámia serpenyőt, a gombócokat vékonyra nyújtom és egyenként készre sütőm. 2-2 perc elegendő mindkét oldalának, ha felhólyagosodott akkor készen van.

A recept forrása: limarapeksege.hu


2013. szeptember 5., csütörtök

Dobos torta dob nélkül

Ez a süti még júliusi alkotás, apukám szülinapjára készült. Apáról tudni kell, hogy igazi sportember. Kezdetben maratonokat futott, az utóbbi hónapokban pedig a kerékpározásnak hódol. Nyáron a Balatont is körbebiciklizte, méghozzá 7 óra alatt. Nem is volt kérdés, hogy a kerékpár, mint motívum szerepel majd a tortáján. Kezdetben egy nagy piskótából szerettem volna kivágni, de időhiány miatt végül a tetejére került marcipánból megformázva. Ez utóbbi ráadásul nem is az én érdemem, Szabi két kezének gyümölcse:) A torta belül dobos torta, de a "dobtető" helyett marcipánnal borítva.




Dobostorta


Hozzávalók:


A tésztához:

-5 db 1 tojásos piskótalap (1 tojás szétválasztva+1 ek cukor+1 ek. liszt)
( Én a lapokat egyenként sütöttem meg, így nagyjából egyformák lettek, az ügyesek süthetnek egy 5 tojásos piskótát és vághatják 5 egyenlő részre)

A krémhez:

- 220 g tojás
- 220 g kristálycukor
- 35 g étkezési keményítő
- 1 ek. vanília esszencia
- 280 g vaj
- 70 g Holland kakaópor

A tetőhöz:

- 1 piskótalap
-120 g kristálycukor

Elkészítés:

1, Süssük meg a piskótalapokat, és tegyük félre őket.

2, A krémhez a tojást, cukrot, étkezési keményítőt és vanília esszenciát tegyük egy tálba, és vízgőz felett kezdjük el melegíteni.

3, A vajat habosítsuk ki és keverjük hozzá a kakaóport.

4, Ha a krémalap csípősre melegedett (beletesszük az ujjunkat és csípi), akkor vegyük le a vízgőzről és kezdjük el robotgéppel felverni a krémet. A folyamat célja, hogy az alap szobahőmérsékletre visszahűljön.

5, Ha ez megvan, akkor folyamatos keverés mellett adjuk hozzá a vajas keverékhez.

6, Ezután töltsük meg a tortát, a maradék krémmel pedig vonjuk körbe. Egy éjszakát mehet a hűtőbe, mielőtt rátesszük a marcipánborítást, vagy esetleg a klasszikus "dob" tetőt.

7, A tetőhöz olvasszuk meg a kristálycukrot, és addig keverjük, amíg világosbarna színű nem lesz. Ekkor öntsük rá a megmaradt piskótalapra, terítsük szét egyenletesen, és vajba mártott késsel jelöljünk be szeleteket. Ha kissé lehűlt a tető, daraboljuk el a jelölések mentén, és tegyük a szeleteket a tortára.


A recept forrása: desszert.eu

Sajnos a torta nem viselte túl jól a Budapest-Keszthely távolságot, a teteje megolvadt és kicsit megsérült:(


2013. augusztus 29., csütörtök

Somlói galuska torta

A somlói galuska az egyik kedvenc édességem, de nagyon kevés helyen kapni belőle igazán finomat. Az egyik ilyen hely - és ezt minden szerénység nélkül állítom-, a saját konyhám:) Ugyanis évente egyszer, amikor elfog a somlói utáni vágy, fogom magam és a végtelen hosszúságúnak tűnő receptem, és nekilátok az eredeti, autentikus változatnak. Legutóbb a kishúgom szülinapjára készítettem, beletelt pár órába, de a végeredmény minden fáradtságért kárpótolt. A torta tetejét ezúttal egy versenyzongora marcipánból készült gyenge utánzatával díszítettem:)




Somlói galuska

Hozzávalók:

Sima piskótához:

-3 tojás
-6 dkg liszt
- 6 dkg porcukor

Kakaós piskótához:

-3 tojás
- 6 dkg porcukor
-4 dkg liszt
-2 dkg kakópor

Diós piskótához:

-3 tojás
- 6 dkg porcukor
-2 dkg liszt
-4 dkg darált dió

Puncssziruphoz:

-20 dkg cukor
-3 dl víz
-narancshéj, citromhéj
-0,5 dl rum(aroma)

Sárgakrémhez:

-5 dl tej
-1 vaníliarúd kikapart magjai
-10 dkg cukor
-3 dkg étkezési keményítő
- 4 db tojás sárgája

Csokiöntethez:

-20 dkg étcsoki (nem tortabevonó)
-2 dl víz
-5 dkg kakópor
-5 dkg porcukor
-0,5 dl rum (aroma)

Töltéshez:

-8 dkg mazsola (vízben vagy rumba beáztatva, lecsöpögtetve)
-10 dkg dió durvára vágva
- baracklekvár
- kakaópor
- tejszínhab




Elkészítés:

1, A sütőt melegítsük elő 170 C-ra, és készítsük elő a sütőformákat. (Én kör alakú tortaformát használtam, 2 db-ot, így amíg sült az első adag piskóta, elkészültem a második adag tésztájával)

2, Készítsük elő a sima, kakaós és diós piskótákat az alábbiak szerint: a tojások fehérjét verjük kemény habbá a cukorral, majd egyenként adjuk hozzá a sárgáját, végül óvatos mozdulatokkal a száraz alapanyagokat (liszt, kakaó, dió). Süssük kb 15 percig.

3, Amíg a piskóták hűlnek jöhet a sárgakrém. Ehhez a tojások sárgáját, keményítőt, cukrot és kevés tejet csomómentesre elkeverünk. A maradék tejet felforraljuk a vanília rúddal, majd hozzákeverjük a tojásos keveréket. Állandóan kevergetjük, amíg be nem sűrűsödik. Ha készen van, félretesszük.

4, A csokiöntethez a vizet, kakaóport, étcsokit  és cukrot összefőzzük, majd a tűzről levéve hozzákeverjük a rumot. Az öntet melegen még folyós, de ahogy hűl, úgy sűrűsödik.

5, A puncssziruphoz a vizet, narancs és citromhéjat a cukorral összefőzzük, majd ha kihűlt hozzákeverjük a rumot.

6, Ha ezekkel elkészültünk, és minden kihűlt, akkor nekiláthatunk a somlói galuska összeállításának.

7, Alulra kerül a sima piskóta, ezt locsoljuk meg a puncsszirup harmadával, tegyük rá a sárgakrémünk felét, szórjuk meg ízlés szerinti mazsolával és dióval. Jöhet rá a kakaós piskóta, a puncsszirup harmada, az sárgakrém másik fele, dió, mazsola és végül a diós piskóta. Ezt locsoljuk meg puncssziruppal, kenjük meg vékonyan baracklekvárral, és tegyük egy éjszakára, de legalább pár órára hűtőbe.

8, Tálalás előtt szórjuk meg kakaóporral, és opcionálisan tejszínhabbal.


A recept a mindmegette.hu oldalról való.







2013. július 29., hétfő

Angry birds torta

Nagyon régen jelentkeztem már új recepttel, az írói vénám egyszerűen fogta magát és szabadságra ment:) A cukrászi nem, szinte hetente ragadtam robotgépet és alkottam, csupán az írásos beszámoló maradt el:) A most következő Angry birds torta Szabi névnapjára készült. Az elkészítése jó móka volt, annak ellenére, hogy a tikkasztó hőségben a marcipánnal együtt olvadoztam én is:)




Angry birds torta


Hozzávalók:

A tésztához:

- 5 db tojás
- 15 dkg cukor
- 20 dkg liszt

A krémhez:

-15 dkg étcsoki
- 12 dkg vaj
- 3 dl habtejszín

- narancslekvár
- marcipán (sárga, piros, fehér, fekete)

Elkészítés:

1, Vajazzunk, lisztezzünk ki egy 18 cm-es tortaformát. Melegítsük elő a sütőt 180 C-ra.

2, A cukrot és a tojásokat verjük kb. 5 perc alatt habosra, egészen addig, amíg ki nem fehéredik.

3, Szitáljuk hozzá a lisztet, tegyük a tortaformába és kb. 40 perc alatt süssük készre.

4, Ha elkészült a piskóta hagyjuk kihűlni.

5, A krémhez olvasszuk meg a vajat és az étcsokit, majd amikor kissé kihűlt forgassuk hozzá a felvert habtejszínt.

6, A piskótát vágjuk három egyenlő részre, az alját helyezzük vissza a formába. Kenjük meg narancslekvárral, majd a krém felével. Jöhet egy piskóta, majd lekvár és krém, végül a harmadik lap. Nekem maradt még krémem, a tetejét és az oldalát is bevontam. Hűtőben minimum 2 órát, de akár egy éjszakát is pihentetjük.

7, Végül  a marcipánnal burkoljuk be a tortát, és formázzunk belőle mérges madarat:)


A recept a dolcevitablog.hu-ról való.

2013. június 17., hétfő

Helló nyár!

Nagyon sokan a nyári hónapokat tartják a legideálisabbnak a fogyókúrájuk megkezdéséhez. Ezt elsősorban azzal magyarázzák, hogy ilyenkor rengeteg az idényzöldség és gyümölcs, melyekkel egészséges és változatos étrendet tudnak kialakítani. Nem mellesleg pedig a nagy melegben egyszerűen nincs étvágyuk. Én sajnos nem így működök. Persze imádom, hogy minden nap ehetek friss gyümölcsöt, amivel ideig óráig jól is lakok, de lépten- nyomon belebotlok azokba a tipikus nyári ételekbe. A hekk, lángos, vattacukor, fagyi és persze a hamburger is azok közé az ételek közé tartozik, melyek szinte állandó jelleggel csábítanak. A csábítást pedig másképpen nem lehet megszüntetni, mintha engedünk neki:) Napok óta szerettem volna már egy olyan igazi hatalmas bucis hamburgert enni, amit szinte át sem tudok harapni akkora:) A Limara péksége oldalon aztán meg is találtam a tökéletes hamburgerzsemle receptjét. Nagyon egyszerű elkészíteni, és fantasztikusan finom. Kívül ropogós, belül szaftos, kicsit édeskés, pont mint a strandon:) A zsemlébe vastag húspogácsa, sok zöldség, mellé pedig egy hideg fröccs dukál.




Hamburgerzsemle


Hozzávalók:

- 60 dkg liszt (Bl55)
- 2 dkg élesztő
-1 tk. só
- 2 dl langyos tej
- 2 ek. cukor
- 40 g olaj
- 1 tojás
- 100 g natúr joghurt
- szezámmag
+ a tojás a kenéshez


Elkészítés:

1, A kenyérsütőgépbe vagy a robotgépbe beletesszük az összes hozzávalót és a dagasztó funkció segítségével kb 15 perc alatt megdagasztjuk.

45 percig letakarva meleg helyen pihentetjük.

2, Amikor megkelt 6 vagy 9 db egyforma gombóckát formázunk belőle, attól függően mekkora bucikat szeretnénk. Nekem 6 db 180 g-os zsemléim lettek.

3, Egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra tesszük, és letakarva ismét 45 percet pihentetjük.

4, 180 C-ra előmelegítjük a sütőt, megkenjük a felvert tojással a zsemléket és megszórjuk szezámmaggal. 18 perc alatt készre sütjük.

2013. június 12., szerda

Szülinapi pandatorta

Szabi megint egy évvel öregebb lett (bölcsességét nem firtatnám:)), így kívánságára idén egy diótortát készítettem. Mivel az életünkben a panda már-már kultikus jelentőséggel bír, ezért a sütit "pandajelmezbe" öltöztettem. Igazi 3d-s formával eszembe sem jutott próbálkozni, bevallom a fejjel is meggyűlt a bajom:) A fehér marcipánrésszel történő bevonással még boldogultam, de amikor a fekete alkatrészekre került a sor.. Kézügyesség híján ezt a részt kicsit megszenvedtem:) A panda kicsit furcsa lett, de legalább senki sem nézte kutyának:)





Diótorta-pandaköntösben


Hozzávalók:

A tésztához:

-1 db 6 tojásos piskótalap

A krémhez:

- 10 dkg darált dió
- 1 dl tej
- 20 dkg kristálycukor
- 1 ek. liszt
- vaníliakivonat/ citromhéj
- 15 dkg vaj
- 1-2 tk. rum(aroma)

Bevonáshoz:

-fekete és fehér marcipán


Elkészítés:

1, Készítsük el a krémet: Ehhez a tejet és a cukrot egy lábosban főzzük fel, majd adjuk hozzá a diót és a lisztet. Pár percig főzzük, majd adjuk hozzá a vaníliakivonatot/ citromhéjat. Félig hűtsük ki. A vajat keverjük habosra a rummal, majd keverjük hozzá diós keveréket. Kb. fél órára tegyük hűvös helyre, hogy könnyebben tudjunk vele dolgozni.

2, A piskótát vágjuk félbe, az egyik lapot tegyük a tortaforma aljába és tegyük rá a krém 2/5 részét. Erre jöhet a másik piskóta, majd vonjuk be a tortát a maradék krémmel oldalt is. Fontos, hogy egyenletesen kerüljön mindenhova a krémből, majd tegyük hűtőbe a tortát. Akár egy éjszakát is pihenhet, a lényeg, hogy jól hűljön le a bevonás előtt.

3, A bevonáshoz készítsük elő a fehér marcipánt. A legjobb, ha szilikonos felületen dolgozunk, mert így nem ragad majd. Nyújtsuk ki a kívánt méretre, és fedjük be a tortát. Ha kis szakadás keletkezik, ne essünk pánikba, vizes kézzel ezeket könnyedén el lehet dolgozni.

A fekete marcipánból formázzuk meg a kívánt alkatrészeket és díszítsük a tortát (Nekem a füle sikerült a legjobban, egy feles poharat vágtam körbe:))

 Fogyasztásig hűtőben tároljuk az elkészült műveket.

A diókrém Horváth Ilona :Szakácskönyvéből való.





2013. június 9., vasárnap

Tejszínes epertorta

Nem hittem volna, hogy lesz torta, amelyik a tejszínes-citromosnál (itt) jobban fog ízleni, de ez a most következő minden torták legfinomabbika:) Állítom mindezt annak ellenére, hogy a végeredményt én nem kóstoltam, csupán a fel nem használt  krémből falatoztam (jelentem-addiktív:)). Igazi álomtorta ez a javából, nemcsak az ízét, hanem kinézetét illetően is. És a legeslegjobb az egészben, hogy elkészítése nem időigényes, a díszítése pedig roppant egyszerű. Persze a vendégeknek ezt el ne árulják (maradjanak csak abban a tudatban, hogy hosszú órák eredménye ez a pazar külső), és széles mosollyal fogadják az elismeréseket. Garantálom, hogy utóbbiból nem lesz hiány:)





Tejszínes epertorta:


Hozzávalók

A tésztához:

- 1 db 8 tojásos piskótalap 

(Szétválasztjuk a 8 tojást, a fehérjéből 8 evőkanál kristálycukor hozzáadásával kemény habot verünk. Ehhez egyenként folyamatos keverés mellett hozzáadjuk  a tojások sárgáját, majd evőkanalanként óvatos, széles mozdulatokkal hozzákeverünk 8 evőkanál lisztet. Papírral kibélelt formában 170 C-on 20 perc alatt készre sütjük.  A sütés első 15 percében ne nyissuk ki a sütőt, mert összeesik a piskóta)



A krémhez

-250 g megtisztított eper
-85 g porcukor
- 3 ek. Triple Sec (opcionális)
-1 vaníliarúd kikapart belseje
- fél citrom leve
- 10 g lapzselatin
-500 ml habtejszín

Elkészítés:


1, A piskótát süssük meg, hagyjuk kihűlni, és vágjuk 3 egyenlő részre. (Nekem bevallom csak két részre sikerült, a végeredményt nem befolyásolta).

2, Az epret, porcukrot, vaníliát, citromot és Triple Sec-et egy botmixerrel simára turmixolunk. Ha készen van, félretesszük.

3, A behűtött tejszínhabot kemény habbá verjük, közben a lapzselatinokat beáztatjuk kb 5 percre hideg vízbe.

4, A kemény tejszín egy kis részét határozott mozdulatokkal az epres részhez adjuk, majd a maradékot is, ezt már óvatosan.

5, A lapzselatinról öntsük le a vizet, és egy lábosban melegítsük fel. Ez kb 10-15 mp, a lényeg, hogy folyékony állagú legyen. Ezt is keverjük hozzá az epres keverékhez, majd tegyük a krémet a hűtőbe pár percre.

6, Készítsünk elő egy tortaformát, ezúttal az oldalát béleljük ki szilikonos sütőpapírral, úgy, hogy a torta perménél magasabban legyen.

7, Tegyük az első piskótakarikát a forma aljába és jöhet a krém fele/harmada (attól függ hány darabra sikerült a piskótát felvágni). Majd újabb piskóta és krém. A tetejét egyengessük el, és tegyük egy éjszakára hűtőbe.

8, Másnap reggel vegyük le a formát, a papírt és díszítsük a tortát. Én ehhez babapiskótát és friss epret használtam.


A recept eredetije  a desszert.eu oldalon található.

2013. május 27., hétfő

Eperlekvár

Annak ellenére, hogy egyenlőre sem ősz hajszálam, sem pedig unokám nincsen, szabadidős tevékenységem leginkább egy nagymamáéhoz hasonlít:) A hétvégén ugyanis életem első eper lekvárját készítettem el, ráadásul saját magam által szedett gyümölcsből. Az elhatározás még a hét elején született meg, amikor hazafelé tartva Solymárnál megpillantottam a "Szedd magad eper" táblát. Az eperfold.hu oldalon további információt találva összeállt bennem a nagy terv: Szombat délután elmegyek epret szedni és abból lekvárt főzök. Két zápor között röpke fél óra alatt sikerült is 4,5 kg gyümölccsel megtölteni a fonott kosaramat, igaz a napsütés hiánya miatt azért még válogatni kellett az érett szemeket. Hazatérve rögtön munkához láttam, és az alábbi receptúrát követve (desszert.eu oldal alapján) nagyon finom eperlekvárt készítettem.


Eperlekvár


Hozzávalók:

- 1,5 kg eprenként
- 0,5 kg Koronás 3:1 befőzőcukor

Elkészítés:

1, Az alaposan megmosott és zöld szártól megszabadított epreket tegyük egy nagy lábosba. (Ha nagyok a szemek érdemes felezni vagy negyedelni őket)

2,  Öntsük rá a cukrot és hagyjuk kicsit állni.

3,  Közben sterilizáljuk a befőttesüvegeket, 150 C-os sütőbe állítva kb. 10 perc alatt.

4, Ha az üvegek készen állnak, tegyük fel az epres cukros keveréket a tűzre és kezdjük el alacsony hőfokon melegíteni. Közben folyamatosan keverjük, nehogy leégjen. Forraljuk fel, és a forrástól számított 8-10 percig főzzük. Ekkor végezzünk próbát: egy tányérra tegyünk a lekvárból, ha megdermed készen van. Ha nem, akkor főzzük tovább.

(A forralás során hab keletkezik, mely a lekvár minőségét ugyan nem befolyásolja, de én egy szűrővel leszedtem, szerintem esztétikailag így megnyerőbb:))


5, Ha a próbát eredményesnek találjuk, merjük a lekvárt az előkészített üvegekbe. Rázárva a kupakot állítsuk fejre pár percre, ezáltal vákuum keletkezik.

6, Az üvegeket most állítsuk dunsztba: mindegyiket csomagoljuk be újságpapírba, tegyük egymás mellé, és egy meleg takaróval takarjuk le őket. Hagyjuk 24-48 órát pihenni, majd hűvös helyen felbontásig tároljuk.


Muffinéria tipp: Én a forráspontig történő főzési folyamat során kicsit (nem teljesen, mert imádom, ha vannak nagyobb gyümölcsdarabok a lekvárban) összeturmixoltam a gyümölcsöt. Nem voltak túl érettek a szemek, így  gyorsítottam a procedúrán:)

Kép egyenlőre nincs, mert még pihennek az üvegek, de ha készen vannak és címkét kaptak pótolom a restanciám:)







2013. május 10., péntek

Az a bizonyos macaron

Már régóta készülök ennek a bejegyzésnek a megírására, és íme, megérkezett! Elöljáróban csak annyit, hogy kizárólag hideg élelem (vagy macaron) társaságában ajánlott olvasni, mert meglehetősen hosszú lesz:)

A macaron szóval még kb 3 éve egy sorozatban találkoztam először (A címét nem írom le, nehogy lerontsam saját renomém, de pletyka és fészek is van benne)). Itt ugyanis a szerelmes főhős egészen Párizsig repült azért, hogy a híres cukrász Pierre Hermé cukrászdájában macaront vegyen szerelmének. A lány meglátva az apró kis édességeket egyből a fiú karjába omlott. Biztosan macaron nélkül is megtette volna, de egy valamire való férfi -mint tudjuk -biztosra megy:) Természetesen rögtön Google barátomhoz fordultam segítségért, hamar kiderítettem, hogy a macaron lényegében mandulalisztes habcsók. Legalábbis bennem ez a kép alakult ki, hiszen egészen tavalyig nem is kóstoltam meg. Nyáron a WAMP-on egy gasztronómiai vásár keretében ízleltem meg először. Bevallom finomnak találtam, de nem éreztem égető vágyat arra, hogy azonnal reprodukáljam. Aztán elérkezett a március, amikor egy kedves ismerősöm 30. Szülinapjára macaront kért tőlem. Nagyon hamar belelkesültem, hiszen végre valami újdonság születik a konyhámban. Rögtön vad receptkutatásba kezdtem, szerintem az összes fellelhető blogot elolvastam, tanácsokat, tippeket, tapasztalatokat. Gondolatban már minden munkafolyamatot végigcsináltam, és isteni macaront sütöttem. De csak gondolatban:)

Alapvetően a macaront sütők között két osztály létezik. Az egyik, akik Pierre Hermé receptjét követve főzött cukorsziruppal készítik, és a másik,akik anélkül. Én először az előbbi receptúrát követtem, határozottan sikerrel, de 4 és fél órányi munkával.


I. Macaron recept-desszert.eu oldalról


Mielőtt nekilátunk a sütésnek készítsünk elő minden hozzávalót és eszközt, hogy gördülékenyebben menjen a munka. 

A legfontosabb a tojásfehérje. Hűtőben letakarva pihentessük felhasználás előtt 1 hetet, vagy szobahőmérsékleten 1 napot.

Ehhez a recepthez szükség van cukorhőmérőre. Én az ebay-en szereztem be, és nemcsak azért, mert ebay-függő vagyok, hanem mert sokkal olcsóbban lehet megvenni külföldről(postaköltséggel együtt), mint itthon.

Feltétlenül kell még digitális mérleg, hiszen minden gramm számít.

Szükséges még szilikonos sütőpapír, amin én 20 Ft-os érméket rajzoltam körbe. Nagyon rossz a szemmértékem, így egyformák lettek a macaronok. Kb 2 cm távolság elég a karikák között, oldalirányba nem fog megnőni sütés közben.



Hozzávalók kb 55 darabhoz:
  
- 200 g porcukor
- 200 g mandulaliszt (vagy mandula ledarálva)*
- 75 g tojásfehérje
- 200 g kristálycukor
- 65 ml víz
- 75 g tojásfehérje
- ételfesték

A töltéshez:

-lekvár, ganache


Elkészítés:

1, A mandulalisztet, porcukrot és az első adag fehérjét egy tálban marcipánszerűvé dolgozzuk.

* Én nem mandulalisztet, hanem mandulát vettem. Ezt először blansíroztam (pár percre forrásban lévő vízbe tettem), hideg vizel lehűtöttem, leszedtem a héját és ledaráltam. Ez elég hosszadalmas folyamat, ha mandulalisztet veszünk ezt az időt megspórolhatjuk, bár ez elég költséges. Az is segítség, ha eleve blansírozott mandulát használunk. A második kísérletnél így jártam el, határozottan gyorsabb:)

2, Egy lábosban a vizet feltesszük főni a kristálycukorral, és pontosan 121 C-ig melegítjük. 

3, Közben a robotgéppel kemény, de nem túl kemény habbá verjük a második adag tojásfehérjét. Lágy csúcsok keletkezzenek, ha túlságosan felverjük nem lesz jó a macaron.

4, A cukorszirupot folyamatos keverés közben adjuk a felvert tojásfehérjéhez, majd tegyük hozzá az ételfestéket.
Én Wilton gélt (szintén e-bayről rendeltem) használtam, gyönyörű a színe és nem befolyásolja a massza állagát.

5, Keverjük a marcipánszerű lisztes masszához a tojásfehérjés cukorszirupos habot. Kezdetben óvatosan keverjük hozzá, majd határozott mozdulatokkal keverjük össze.Nem baj, ha összetörik a hab, itt nem kell finomkodni. Ezt a keverést a franciák macaronage-nak hívják. (Nekik mindenre van szavuk:)). A lényeg szerintem, hogy jól dolgozzuk össze a különböző állagú alkotóelemek.

6, Tegyük a masszát sima csöves nyomózsákba és töltsük meg az előre megrajzolt formákat.
A nyomózsákot csak félig töltsük meg masszával, a végét egy gumival mindenképpen zárjuk le. Én ezt először nem tettem, még a hajam is masszás lett. Ha nincs nyomózsák tartónk, állítsuk egy pohárba, így könnyebb tölteni. 
Függőlegesen tartsuk a zsákot a forma közepe felett, el fog terülni a macaron, NE kívülről befelé haladva nyomjuk ki a masszát. 

7, Ha készen vagyunk egy adaggal, csapkodjuk a sütőlemezt a pulthoz, hogy távozzon a felesleges levegő. Hagyjuk a macaronokat állni kb. 1 órát, míg meg nem bőrösödnek.

8, Melegítsük elő a sütőt 130 C-ra, alul-felül sütésre és 25 min alatt süssük készre őket. Nem szabad, hogy megbarnuljanak. Hagyjuk a sütőlapon kihűlni őket, majd töltsük meg lekvárral vagy krémmel.

Én ennél a receptnél sima ribizlilekvárt használtam, melyet kissé besűrítettem előtte.

A recept egyébként nem bonyolult, de nekem túlságosan munkaigényes, a végeredmény pedig az én ízlésemnek túl édes. Bevallom miután elkészültem a macaronokkal kizártnak tartottam, hogy ismét nekilátok. Szerintem a ráfordított idő és az íz nem állt egyenes arányosságban egymással. Aztán a nagy Szülinapi zsúr előtt azért motoszkált bennem, hogy akkor mégis macaron helyett mivel lepjem meg az ünnepeltet. Hosszas töprengés után végül arra jutottam, hogy macaronnal. És kezdetét vette a második felvonás, ezúttal cukorszirupmentesen, vidáman, gördülékenyen és gyorsan:))


II. Macaron recept-azeletnaposoldala.hu oldal nyomán


Vaníliás macaron csokiganache-sal

Hozzávalók kb 10 darabhoz:

- 55 g pihentetett tojásfehérje
- 70 g mandulaliszt/ darált mandula
- 100 g porcukor
- 10 g kristálycukor
- 1 vaníliarúd kikapart magja
- piros ételfesték

Elkészítés:

1, A mandulát és a porcukrot szitáljuk egy tálba.

2, A tojásfehérjét a kristálycukorral verjük kemény habbá (ne túl keménnyé:)), majd adjuk hozzá az ételfestéket és a vaníliarúd kikapart magját.

3, Keverjük hozzá a porcukros mandulához a fehérjés keveréket. Kezdetben óvatos mozdulatokkal, majd jöhet a speciális macaronage technika:)

4, Az előkészített habzsákba töltjük, és a szilikonos sütőpapírra nyomjuk (Az előző receptben leírt technika alapján). Ha megvagyunk, a munkalaphoz ütögetjük a tepsit, hogy távozzon belőle a levegő, majd egy órát hagyjuk a macaronokat bőrösödni.
5, 150 C-ra előmelegített sütőben 10 percet, majd a hőfokot125 C-ra mérsékelve további 7-8 percet sütjük.


Ha elkészültek hagyjuk kihűlni, közben elkészítjük a csokiganachet.

Hozzávalók:

- 100 g 70%-os étcsoki
- 2 dl habtejszín

Elkészítés:

1, Felforraljuk a tejszínt, majd leforrázzuk vele a darabokra tördelt étcsokit. Egynemű masszává keverjük, kihűtjük.

Ha kihűlt a krém, megtöltjük a macaronokat, és egy napra légmentesen lezárt dobozban hűtőbe tesszük.



Az igazat megvallva hiába ízlett a második recept sokkal jobban, nem lettem macaron-rajongó. Persze nincs kizárva, hogy ismét nekilátok az elkészítésének, de most inkább valószínűbb, hogy abban a 4 és fél órában amit a sütésre szánnék elrepülök Párizsba, és megkóstolom Pierre Hermé verzióját:)

2013. május 8., szerda

Rebarbarás, morzsás muffin

Szégyen vagy sem én a rebarbarával vasárnap találkoztam először. Éppen Káptalantótiban jártunk a Liliomkert piacon, amikor megpillantottam. Nem tehettem mást, vettem egy csomaggal, és finom muffint (muffinit:)) sütöttem belőle.
Mielőtt rátérek a receptre mindenkit arra biztatok, ha a környéken jár, feltétlenül látogasson el a piacra. Sok termelői piacon jártam már, de ehhez foghatón még soha. Az egymás mellett sorakozó fa bodegák hangulata már önmagában is megnyerő, de a sajtok, kolbászok, lekvárok, mustárok.... Egészen fantasztikusak:) Egyetlen tanácsom van csupán, ne teli gyomorral érkezzünk, mert itt kóstolni nem csak szabad, hanem szinte kötelező is.


Rebarbarás, morzsás muffin:

Hozzávalók a tésztához:

-175 g cukor (én nyírfacukrot használtam)
- 1 db tojás
- 2 ek. olaj
-1 tk. vaníliakivonat
- 1,5 dl tejföl/natúr joghurt
- 200 g liszt (nálam ez durumliszt volt)
-1 tk. szódabikarbóna
-1 tk. sütőpor
-200 g rebarbara megtisztítva, 1 cm-es darabokra vágva

Hozzávalók a morzsához:

- 50 g vaj (én kókuszzsírral készítettem)
- 50 g barnacukor
- 65 g liszt
- 25 g zabpehely
- 1 tk. örőlt fahéj


Elkészítés:

1, Készítsük elő a muffinformákat a sütéshez, és melegítsük elő a sütőt 220 C-ra.

2, Egy keverőtálban keverjük habosra a cukrot, tojást, olajat és tejfölt.

3, Egy másik tálban forgassuk össze lisztet, szódabikarbónát, sütőport, majd adjuk hozzá a cukros tojásos keveréket.

4, Végül keverjük hozzá a rebarbarát, és kanalazzuk a masszát a formákba.

5, A morzsa hozzávalóit morzsoljuk össze és tegyük a muffinok tetejére.

A forró sütőben kb. 18-20 perc alatt készre sülnek.

Szerintem morzsa nélkül is megállja a helyét, a rebarbara valami fenséges benne. Ha morzsával készítjük kizárólag szalvéta és kistányér kíséretében szervírozzuk, mert bizony morzsálódni fog:)


A recept azeletnaposoldala.hu oldalon található.

2013. május 6., hétfő

Anyák napi fordított ananásztorta

A most következő an(y)anásztorta május első vasárnapjára, Anyák napjára készült. Az ötletgazda a húgom volt, nekem ugyanis eszembe nem jutna fordított tortát készíteni. Sajnos nálam ez (is) a mumus-receptek közé tartozik. Eddig mindössze kétszer próbálkoztam a Gordon és Nigella szerint pofon-egyszerű tarte tatinnal, de mindkét próbálkozásommal csúfos kudarcot vallottam (a végeredményt nem részletezném, legyen  elég annyi, hogy a tortát rajtam kívül senki sem kóstolta meg:)).
Meglehetősen izgultam tehát, amikor most a sütésre, majd a kiborításra került sor. Szerencsére a torta úgy jött ki a formából, ahogy a nagykönyvben meg van írva, így végül rajta kívül senki sem borult ki:) A végeredmény igazán íncsiklandó lett, és a hosszas bíbelődés ellenére érdemes volt elkészíteni, hiszen elérte célját, Anya "hmmmögését" és repetáját:)




Fordított ananásztorta fehércsokis krémmel:

Hozzávalók:

-1 doboz darabolt  ananászkonzerv (a lecsögögtetett levet tegyük félre)
- 30 dkg kristálycukor
- 20 dkg olvasztott vaj
- 20 dkg liszt
- 3 dkg Holland kakaópor
- 4 tojás
- csipet sót
- 1 cs. sütőpor
- 15 dkg étcsoki
- 20 dkg fehér csoki
- 3dl tejszín

Elkészítés:

1, Vajazzunk ki egy 24 cm-es tortaformát. Ha van "nem kapcsos" tortaformánk akkor azt használjuk, mert a kapcsosból oldalt kifolyhat a karamell. Ha nincs, akkor egy tűzálló tál vagy lábos is tökéletes.

2, Melegítsük elő a sütőt 140 C-ra.

3, Egy serpenyőben karamellizáljunk aranysárgára 15 dkg kristálycukrot. Közben az ananászdarabokat tegyük a sütőformánk aljára. Ha a cukor készen van, öntsük az ananászra.

4, Egy tálban keverjük össze a lisztet, a maradék cukrot, csipet sót, sütőport és kakaóport. A közepébe készítsünk mélyedést, tegyük bele a tojásokat és az olvasztott vajat. Kézi habverővel jól keverjük össze, majd öntsük a sűrű masszát a cukros ananászra.
Tegyük sütőbe és kb 50 perc alatt süssük készre. Ha megsült, még forrón borítsuk ki egy tálra, és hagyjuk teljesen kihűlni.

5, Míg hűl a tészta, vízgőz felett, vagy egy teflon edénykében olvasszuk fel a 15 dkg étcsokit. Ha megolvadt vékonyan kenjük rá egy szilikonos sütőpapírra. Miután megdermedt vágjunk belőle tetszőleges darabokat, ezzel díszítjük majd a tortát kívülről.

6, A fehér csokis krémhez reszeljük le a 20 dkg fehér csokit, és öntsünk rá 1 dl forráspontig hevített tejszínt. Keverjük össze, nagyon gyorsan felolvad a csoki, majd hagyjuk kihűlni.

7, Verjük fel a maradék 2 dl tejszínt kemény habbá, és óvatosan keverjük a fehér csokis tejszínhez.

8, A kihűlt tortát vágjuk ketté. Az alsó felét helyezzük a tortatálra és locsoljuk meg az ananászlével. A lényeg, hogy mindenhol érje a lé, nem kell sok, nehogy átázzon a tészta. Halmozzuk rá a fehér csokis krém 3/4-ét, majd tegyük rá a másik tésztát ananászos felével felfelé.

9, Nincs más hátra, mint a díszítés. A maradék krémmel kenjük körbe a tortát, és helyezzük rá az étcsokis lapocskákat.

10, Fogyasztás előtt 1-2 órára tegyük hűtőbe.


2013. május 2., csütörtök

Epres ricottatorta

Bár hetek óta lehet epret venni a piacon, most érkezett el az igazi szezonja. Imádok beleharapni a piros, lédús szemekbe, olyannyira, hogy az elmúlt napokban eperfüggővé váltam:) Szinte nem telik el úgy nap, hogy ne vennék egy jó nagy adagot a friss gyümölcsből. A szüleim mesélték, hogy amikor kicsi lány voltam tömérdek epret képes voltam magamba tömni. Egészen addig, míg apró piros kiütések nem jelentek meg rajtam. Anyukámék ezután ugyanis tudni vélték, hogy allergiás vagyok a kis piros bogyókra. Aztán mikor más gyümölcs evése után is hasonló tünetet produkáltam, rájöttek, hogy a tűző nap állhat a háttérben. Sajnos az erős napsugárzást azóta sem bírom, de a gyümölcsöt, főleg az epret annál inkább:)

A most következő recept pedig igazán könnyű. Nemcsak az elkészítését, hanem a hozzávalóit tekintve is. Nyírfacukorral és durumliszttel tettem kalóriaszegényebbé, ezért a fogyókúrázóknak is nagy szeretettel ajánlom:)





Epres ricottatorta:


Hozzávalók:

-50 dkg ricotta
-7 dkg nyírfacukor
-8 dkg durumliszt
- 4 db tojás
-1 dl tejszín
-30 dkg eper megtisztítva, félbevágva


Elkészítés,

1, Vajazzunk és lisztezzünk ki egy kapcsos tortaformát, majd melegítsük elő a sütőt 160 C-ra.

2, Tegyük egy keverőtálba a ricottát, cukrot, tojást és kézi habverővel keverjük össze.

3, Adjuk hozzá a lisztet és a tejszínt, dolgozzuk össze, amíg egynemű nem lesz.

4, Végül óvatosan keverjük hozzá az epret, és öntsük a tortaformába.

5, 45-50 perc alatt süssük készre, míg a teteje meg nem barnul. 


A süti eredetije a dolcevitablog.hu-n szerepel.

2013. április 16., kedd

Újra a fedélzeten

Nagyon régen frissítettem már a blogot, ennek fő oka, hogy Húsvét után sütiembargót vezettem be otthon. Az ünnepekkor ugyanis annyi mindent sütöttem és kóstoltam, hogy  túladagoltam a szénhidrátot. Nem volt más választás, mint a totális megvonás (legalábbis ami a sütést illeti:)), hiszen rohamosan közeledik a nyár, és már nincs nagykabát, ami ápol és eltakar:) Tegnap estig tartott a cölibátus, egy hamisítatlan olasz recepttel tértem vissza a sütés világába:) Ugyan nem édesség, de tökéletes kísérője a kerti grillezésnek és borozásnak.




Paradicsomos-hagymás focaccia


Hozzávalók a tésztához:

- 40 dkg BL 80-as liszt
- 10 dkg durumliszt
- só
- 3-3,5 dl meleg víz
- 7 g szárított élesztő
- 1 ek. méz
- 2 ek. olívaolaj

Elkészítés:

1, A hozzávalókat egy keverőtálban gyúrjuk össze és meleg helyen kelesszük 2*2 órán keresztül. Az első 2 óra letelte után gyúrjuk át.

Hozzávalók a töltelékhez:

-5 szem paradicsom (lehetőleg lucullus)
- 4 db vöröshagyma
- só, olívaolaj
- fél dl fehérbor

Elkészítés:

1, A paradicsomokat negyedeljük, ha leveses fajtával dolgozunk, tegyük szűrőkanálba, sózzuk meg és hagyjuk fél órát pihenni, hogy a leve lecsöpögjön.

2, A vöröshagymát vágjuk négyfelé és serpenyőben kicsit pirítsuk meg, majd öntsük fel borral és alacsony lángon 10-15 perc alatt pároljuk meg.

A tészta összeállítása:

1, A sütőt melegítsük elő 250 C-ra.

2, Nyújtsuk ki a tésztát, majd felváltva tegyük rá a hagymát és paradicsomot. A tetejét locsoljuk meg olívaolajjal, és 15 perc alatt süssük készre.



Muffinéria tipp:  A tészta annál finomabb lesz, minnél tovább pihen. Ha este szeretnénk focacciat sütni, állítsuk össze a tésztát reggel. Napközben bőven van ideje "megnőni", nem kell félni, hogy túlkel.


A recept Vrábel Kriszta: Dolce Vita Magyarországon c. könyvéből való.

2013. március 30., szombat

Hello Everybunny!!:)

A mostani bejegyzésben egy igazán klasszikus recept következik, ezúttal muffin-köntösben. Ez pedig nem más, mint a répatorta. Emlékszem anyukámék tekintetére, amikor pár éve kitaláltam, hogy répatortát készítek. Meglehetősen megrettentek, hiszen eddig ezt a növényt zöldség minőségében fogyasztottuk, édesség alkotóelemeként elképzelni sem tudtuk. Egészen az első sütésig. Onnantól kezdve rendszeresen szerepelt nálunk vasárnapi vagy akár vendégváró desszertként. Bevallom többféle receptet is kóstoltam már, de a most következő nálam az abszolút kedvenc. Aki evett már répatortát azért, aki még nem azért próbálja ki!:)





Klasszikus répatorta:


Hozzávalók egy tortához, vagy 12 db muffinhoz:


- 2 tojás
- 1 bögre cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 0,75 bögre olaj
-1 bögre liszt
- 1 tk. sütőpor
- 1 tk. szódabikarbóna
-1 tk. fahéj
- 0,5 tk. só
-1,5 bögre reszelt sárgarépa
-0,5 bögre durvára darált dió

Elkészítés:

1, Készítsük elő a sütőformát, és melegítsük elő a sütőt 180 C-ra.

2, Egy robotgépben verjük habosra a cukrot, vaníliás cukrot,tojást és az olajat.

3, Keverjük hozzá a lisztet, sütőport, szódabikarbónát, fahéjat, sót.

4, Végül forgassuk bele a diót és a reszelt répát.

5, Kb. 30 min alatt süssük készre.


Ha szeretnénk felturbózni a muffinokat, akkor készítsünk mázat (porcukor+mascarpone+vaj+reszelt narancshéj), és díszítsük a mini tortákat marcipánból készült répácskákkal.


2013. március 29., péntek

Húsvéti tojáslikőr

Ez a recept aztán végképp nem illik a sorba, nemhogy nem muffin, de még süti sem:) De mégis itt van méghozzá egy rendkívül profán ok miatt, mert finom. Karácsonykor készítettem először, és a sikerre való tekintettel idén újra. A recept egy hét pihenési időt ír, de tapasztalataim szerint egy nap is elegendő. Minek vele várni:) Szóval még nem késő elkészíteni,nagy segítség (lehet) a holnapi tojásfestésben:)






Hozzávalók:

-5 tojás sárgája
- 25 dkg porcukor
-1 rúd vanília kikapart belseje
- 5 dl tej
-2,5 dl tejszín
-2,5 dl vodka

Elkészítés:


1, A tejet a tejszínnel és a vanília kikapart belsejével forraljuk fel 10 dkg porcukorral, majd hűtsük ki.

2, A tojások sárgáját keverjük el a maradék cukorral és tegyünk hozzá egy merőkanálnyit a már kihűlt tejes keverékből.

3, Amikor a cukor elolvadt, jöhet a maradék lé és a vodka is.

4, Töltsük üvegekbe, és tegyük hűtőbe egy hétre (naponta rázzuk össze), de egy nap is elég neki:)


A receptet az alábbi web-oldalon találtam:  http://azotthonizei.blogspot.hu/2011/12/tojaslikor-hazilag.html


2013. március 28., csütörtök

Egy kis nosztalgia...

Most egy olyan édesség következik, mely nagyban meghatározta gyerekkoromat, és mely nélkül el sem tudtam képzelni a Húsvétot. A nagymamám minden évben elkészítette, ha igazán jó unokái voltunk még Karácsonykor is:) Sajnos már jó pár éve nem élvezhetjük a finomságait, ezért idén úgy döntöttem, megsütöm én a Méteres Kalácsot. Bevallom keddig fogalmam sem volt, mitől is lesz méteres, de már tudom és mutatom is:)




Méteres kalács- a nagymamám eredeti receptje alapján


Hozzávalók a tésztához:

- 4 db tojás szétválasztva
- 26 dkg porcukor
- 1 dl meleg víz
- 1 dl olaj
- 20 dkg liszt
-1 cs. sütőpor

-3 dkg Holland kakaópor
-1 ek. tej


Elkészítés:

1, A sütőt melegítsük elő 160 C-ra és vajazzunk-lisztezzünk ki két* őzgerincformát.

2, A 4 db tojássárgát keverjük habosra a porcukorral, majd adjuk hozzá a vizet és az olajat.

3, Verjünk kemény habot a tojásfehérjéből és óvatosan forgassuk hozzá a olajos masszához.

4, Egy tálban keverjük el a lisztet és a sütőport, és végül szitáljuk bele a tojásfehérjés tésztába.

A tészta felét öntsük az előkészített formába és süssük 25 percig.

A tészta másik feléhez adjuk a kakaóport és a tejet.

Ha a sima tésztánk elkészült, süssük készre a kakaósat is.

*Muffinéria tipp: Várjuk meg, míg langyosra hűl a tésztánk, csak utána borítsuk ki a formából. Nekem sajnos csak egy őzgerincformám volt, nem vártam eleget, és kicsit megsérült a sima tésztám. Javaslom, hogy ha tehetjük két külön formában süssük a tésztákat, mert így elkerülhetjük a kapkodásból adódó égési sérüléseket is.

Ha mindkét tésztánk készen van, és a formából is kiszedtük őket, hűvös helyen pihentessük. Kb. egy óra múlva nekiláthatunk a krémhez és a megtöltéshez.

Hozzávalók a krémhez:

- 1 cs. puncspuding-por
- 2 dl tej
- 20 dkg cukor (én ezt soknak találtam, 10 dkg-t használtam)
- 20 dkg puha vaj
- 4 ek. rum (én rumaromát használtam)

Elkészítés:

1, A pudingport keverjük el a tejjel és cukor nélkül főzzük meg.

2, A cukrot és a vajat habosítsuk, majd adjuk hozzá a rumot/aromát.

3, Végül ha a puding elkészült keverjük hozzá a vajas alaphoz és robotgéppel 5 perc alatt készítsünk egynemű krémet.


A tészta összeállítása:

1. Szeleteljük fel mindkét tésztánkat vékony darabokra. Én az őzgerincforma mélyedései mentén szoktam, így biztosan egyforma szeletek lesznek.

2, Készítsünk elő egy tálcát, és vegyünk a kezünkbe egy sima piskóta-darabot. Kenjük meg a bal oldalát krémmel, majd állítva tegyük a tálcára. Most egy kakaós piskóta bal oldalát kenjük meg krémmel, és a nem krémes felét tegyük a sima piskóta krémes feléhez. (Leírni bonyolultabb, mint csinálni:)). Most ismét egy sima piskóta következik, majd egy kakaós. Folytassuk a sort, amíg el nem fogy a tészta. Nekem rövidebb tálcám volt, így két rudam lett.

Ha megvagyunk, ismét pihentessük a már méteres kalácsunkat hűvös helyen, és készüljünk fel a csokimáz elkészítésére:)

Hozzávalók a mázhoz:

- 20 dkg porcukor (én itt is féladagot használtam)
- 3 ek. víz
- 5 dkg vaj
- 2 ek. Holland kakaópor

Elkészítés:

1, A hozzávalókat tegyük lábosba és melegítsük össze.

Ha kész, öntsük a mázat a méteres kalácsra és hagyjuk egy éjszakát dermedni.

Nekem a két rúdra kevés lett a máz, így én készítettem még egy adagot.

Másnap kissé ferdén szeljük fel a sütit, így minden szeletbe jut a két piskóta és a krém triumvirátusából.



Igazán finom lett ez a süti, és az elkészítés is nagy élvezetet nyújtott. Kissé időigényes, de jó volt közben felidézni régi ízeket, illatokat, a gondtalan gyermekkort, és emlékezni azokra a "boldog békeidőkre", amikor még sokkal többen ültük körbe az ünnepi asztalt.





2013. március 26., kedd

Nyuszi HÓpp:)

Tegnap nem terveztem sütést, de ebben a márciusi télben bizony végül mégis bekapcsoltam a sütőt és elkészítettem a következő "Bunnies" receptet. Kifejezetten jól esett a forró sütő mellett álldogálni, várni, hogy elkészüljön, és még langyosan egy jó nagy adagot befalni:) Tökéletes recept lehet Húsvétra is, bár az enyémnél kicsit több kézügyességet igényel a nyuszik megformálásra. Nekem leginkább elhízott csigához hasonló formáim lettek, de szabad a vásár, bármilyen állatkát formálhatunk:)





Nyuszis "Bunnies" recept:


Hozzávalók 16 db-hoz:

- 40 dkg liszt
-2,5 dkg élesztő
- 2 tk. só
- 1 tk. cukor
- 20 dkg 20%-os tejföl
- 4 dkg vaj
- 60 ml víz
- 1 tojás

Elkészítés:

1,  A vizet, tejfölt és a vajat egy lábosban lassú tűzön összemelegítjük. Amikor a vaj elolvad, készen vagyunk.

2, Egy keverőtálban összekeverjük a lisztet, sót, cukrot és hozzáöntjük a vajas keveréket.

3, Hozzámorzsoljuk az élesztőt (én nem morzsoltam), és alacsony fokozaton 10 perc alatt megdagasztjuk.

4, Fényes, lágy tésztát kell kapnunk, melyet meleg helyen fél óra alatt duplájára kelesztünk.

5, Ezután 16 részre osztjuk a tésztát, és minden részből cipócskákat formálunk. A gombócokat kissé oválisra alakítjuk, és sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük. A nyusziknak egy konyhai ollóval füleket vágunk, és a szemük helyére egész borsot teszünk.

6, Megkenjük tojással mindegyiket, és most melegítjük elő a sütőt 160 C-ra. Amíg a sütő bemelegszik kicsit pihennek a nyuszik a sütés előtt. 20 perc alatt készre sütjük őket, és tálaljuk. Szerintem langyosan a legfinomabbak:)

2013. március 22., péntek

Cake pop-ra fel!!

Tudom-tudom ez sem muffin, de időnként olyan klassz dolgok történnek a konyhámban, amiket nehéz titokban tartani. Ez a sütinyalóka is ilyen!
A minap két kis 6 éves jött hozzám látogatóba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy süssünk valamit. Hirtelen felindulásból a cake popra esett a választásom. Régóta kacérkodtam már a gondolattal, de valahogy mindig más sült ki a végén. Gondoltam most, hogy még segítségem is lesz, lássunk neki:) A neten kutakodva aztán a cuppcake.blog.hu -n remek leírást és receptet találtam. Az ez alapján készült kis édességek igazán finomak lettek, az elkészítési idő pedig a hosszas leírás ellenére nem is olyan vészes.  Azért annyi jó tanácsom lenne így elöljáróban, hogy aki nem szereti a csokit, az neki se álljon. Mert bizony az egész konyhát beteríti majd a csoki és szórócukor:)




Cake pop- Sacher tortából


Hozzávalók az alapul szolgáló Sacher tortához:


- 4 db tojás szétválasztva
-14 dkg étcsoki (én 75%-os kakaótartalmút használtam)
-7 dkg liszt
-10 dkg szobahőmérsékletű vaj
- 14 dkg porcukor
- csipet só


Elkészítés:

1, A sütőt előmelegítjük 180 C-ra és a tortaformát kibéleljük sütőpapírral.

2, A vajat a cukor 2/3-val habosra keverjük.

3, Egy edényben vízgőz felett, vagy alacsony hőfokon megolvasztjuk a csokit, majd kissé lehűtjük.

4, A lehűlt csokit összekeverjük a vajas cukorral és folyamatos keverés mellett egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját.

5, A tojásfehérjét kemény habbá verjük a maradék cukorral, és óvatosan a csokis-vajas masszához keverjük.

6, Végül beleszitáljuk a lisztet és a csipet sót és homogénné keverjük.

7, Kb 20 perc alatt készre sütjük, és hűvös helyen teljesen kihűtjük.


Ha a torta lehűlt elkezdhetjük a sütinyalókák gyártását.

Hozzávalók a kb 30 dbsütinyalókához:

- egy Sacher torta
-100 g mascarpone
-50 g vaj
-50 g porcukor (opcionális-én kihagytam)
-1 ev baracklekvár

-200 g csoki a bevonáshoz (nálam 2/3 rész tejcsoki és 1/3 rész 75%-os étcsoki)
-szórócukor
-hurkapálca, hungarocell

Elkészítés:

1, A tortát kicsi apró darabokra szétmorzsoljuk (bevallom nekem ez roppant fájdalmas volt-tönkretenni azt a gyönyörű tortát..:))

2, Keverjük hozzá az 1 ev. baracklekvárt, majd a mascarponéval kikevert vajat (itt jöhet hozzá esetleg a porcukor). Fokozatosan adjuk hozzá, mert a tészta nem lehet túl lágy. Nekem kb 2/3-át vette fel. Alaposan gyúrjuk össze és pár órára tegyük hűtőbe.

3, Ha megkeményedett formázzunk belőle nagyjából 1,5 cm átmérőjű golyókat. Majd tegyük 1 órára hűtőbe.

4, Közben tegyük a szórócukrokat kis tálkába, készítsük elő a hurkapálcákat, kezdjük olvasztani a csokit, és csináljunk annyi helyet a hűtőben, hogy beférjenek a hurkapálcára felhúzott golyók.

5, Az 1 óra leteltével fogjunk egy hurkapálcát, mártsuk a tompa végét az olvasztott csokiba és tegyünk rá egy gombóckát. A felénél tovább ne húzzuk, mert szét fog repedni. Ismételjük meg a többi 29 gombóccal, majd a hungarocellbe beleállítva tegyük hűtőbe.

6, 15 perc múlva vegyük ki az első adagot, és kezdhetjük az igazi alkotást. Mártsunk egy gombócot a folyékony csokiba, majd azonnal szórjuk meg cukorral. A fiúk az egész gombócot belemártották a cukorkába, ízlés dolga... Fontos, hogy gyorsan dolgozzunk, mert a csoki hamar megköt. Ha megvagyunk, szúrjuk vissza a hungarocellbe és folytassuk a maradék golyókkal. A kész alkotásokat megfelelő távolságra tegyük egymástól, hogy legyen helyük megdermedni. Jó hír, hogy most már nem kell hűtőbe tenni, szobahőmérsékleten kb 10 perc múlva fogyaszthatók.

Muffinéria tipp: Érdemes jó minőségű csokival dolgozni, mert nekem az elején bizony meggyűlt a bajom az olvasztásnál. Elvileg 27 C-on olvad a tejcsoki, az enyém azonban ragacsosra összeállt. Miután kiegészítettem Lindl csokival már jó lett. A profik Wilton Cansy melts-et javasolnak, legközelebb azzal is kipróbálom


Szerintem remek ajándékötlet így Húsvét előtt például répatortából elkészítve. Ha van pár felesleges óránk álljunk neki, mert azért remek móka. A takarítást leszámítva persze:)






2013. március 18., hétfő

Narancsos-csokis cupcake

Gyerekeknek sütni számomra mindig nagy kihívás, ugyanis nem elég, hogy legtöbbjük meglehetősen válogatós, de kíméletlenül őszinték is. Nem gyűrik le illemtudóan a nekik nem ízlő falatot, hanem lényegre törően véleményt alkotnak. Sajnos még attól sem hatódnak meg, ha elmondom, hogy márpedig én órákig pepecseltem csak azért, hogy nekik örömet szerezzek. Ha nem ízlik, akkor nem ízlik. Patrik névnapjára ezért egy narancsos-csokis muffint választottam, mert a csokit minden gyerkőc imádja. Vagyis nagyon remélem:) Ha mégsem, majd elmondom neki, hogy csakis az ő tiszteletére egy ír szakácsnő, Rachel Allen receptjét választottam. (Erre különösen fogékonyak a 6 évesek:)).




Narancsos-csokis muffin:

Hozzávalók 12 db-hoz:

- 350 g liszt
- 1 ek. sütőpor
- 1/4 tk. szódabikarbóna
-1/2 tk. só
- 2 narancs reszelt héja és kifacsart leve
-tej
- 100 g olvasztott vaj
-2 db tojás
-150 g barna cukor
- 200 g étcsokoládé feldarabolva

Elkészítés:

1, Melegítsük elő a sütőt 180 C-ra, és készítsük elő a muffinformákat.

2, Verjük habosra a 2 tojást a barna cukorral, majd adjuk hozzá a narancsok reszelt héját.

3, Mérjük le a narancslevet, és ha szükséges annyi tejet adjunk hozzá, hogy 175 ml folyadékunk legyen.

4, Adjuk a narancslevet, az olvasztott vajat a tojásos keverékhez.

5, A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és sót keverjük össze, majd vegyítsük össze a nedves hozzávalókkal.

6, Végül keverjük a masszához az étcsokit.

7, Kanalazzuk a muffinformába a tésztát, és süssük kb 20-25 percig.

Ezzel készen is van az alapmuffin, melyre akár mázat is tehetünk. Bevallom sokat vívódtam, hogy tegyek-e mert szerintem anélkül sokkal finomabb. Végül kompromisszumot kötöttem magammal és pár darabra került belőle:)

A máz 100 g átszitált porcukor és egy fél narancs levének keveréke. Fontos, hogy a kihűlt muffinokra kenjük, és fogyasztás előtt pár percig a hűtőben dermesszük:




2013. március 15., péntek

Tavaszra várva..

Ma anyukámékat láttam vendégül, akiknek indiai menüsorral készültem. Bevallom nem vagyok nagyon jártas az indiai édességek világában, így nem túl autentikus módon végül körtés-gyömbéres muffint készítettem. Mert azt azért tudom, hogy a gyömbér az indai ételek alapja, és nemcsak sósságként, hanem édességként is fantasztikus. Arról nem is beszélve, hogy imádom, és bármilyen ételbe képes vagyok belecsempészni. Főleg télen nagy kedvenc, és nemcsak számos testünkre gyakorolt jótékony hatása miatt (igen, többek között afrodiziákum is:)), hanem mert igazi lélekmelengető fűszer. És ma, amikor odakint még mindig a tél az úr, szükség is van erre a csodaszerre. Nigella Lawson: Nigella expressz c. könyvében találtam a most következő receptet, melytől ugyan nem olvad el a hó, de az az érzetünk támad, hogy azért a tavasz sincs már olyan messze...





Hozzávalók 12 db-hoz:

- 250 g liszt
- 2 tk. sütőpor
- 150 g kristálycukor
- 75 g barna cukor (plusz minden muffin tetejére egy csipetnyi)
- 1 tk. őrölt gyömbér
- 140 ml tejföl
- 125 ml étolaj
-1 ek. méz
-2 tojás
-2 körte meghámozva, magházát kivágva, apró kockákra vágva

Elkészítés:

1, Melegítsük elő a sütőt 200 C-ra, és készítsük elő a muffinformánkat.

2, Mérjük ki egy tálban a lisztet, sütőport, kristálycukrot, barna cukrot és az őrölt gyömbért.

3, Egy mérőkancsóban verjük fel a tojásokat a tejföllel, olajjal, mézzel, majd forgassuk össze a száraz hozzávalókkal.

4, Végül keverjük hozzá a felkockázott körtét, és osszuk szét a muffin-sütő mélyedéseiben.

5, Mindegyik adag tetejét szórjuk meg egy csipet barna cukorral, és tegyük a sütőbe 20 percre.


2013. március 12., kedd

S.O.S muffin

Kemény fába vágtam a fejszémet, illetve fakanalamat, hiszen 2010 Szilvesztere óta ma először sütöttem sós muffint. Akkor ugyanis olyan szégyent vallottam egy hagymás-sajtos példánnyal a szilveszteri vendégsereg előtt, hogy képtelen voltam azóta rávenni magam. Pedig semmi ördöngösség nincs az elkészítésében-mondják-csupán az édes hozzávalók helyett sósat kell a tésztába keverni. Hm ez valóban nem tűnik bonyolultnak, de valamiért nekem mégsem úgy sikerült, ahogy terveztem. Belül a 40 perc sütés ellenére is nyers maradt, kívül pedig..persze, hogy szénné égett. Sajnos a kukában végezte, és a mai napig nem tudom, hogy mit ronthattam el. Biztos rossz volt a liszt! (Ugyanis mindig a lisztre kell fogni, ha valami rosszul sül el a konyhában:))
De ma, ezen a csodás tavaszi napon, úgy éreztem, itt az ideje, hogy revansot vegyek, és bebizonyítsam, hogy én igenis tudok sós muffint sütni. Gyorsan apropót is találtam, hiszen ma este Bajnokok Ligája mérkőzés van, és megtelik a ház tesztoszteronnal. Mi lehetne alkalmasabb sörkorcsolyának? Egy nagyszerű virslis-hagymás muffin. Remegő kezekkel láttam neki az elkészítésnek, de jelentem felesleges volt izgulnom,mert igazán muffini lett. És most már én is tudok sós muffint sütni!!:))




Íme a virslis-hagymás muffin receptje:


Hozzávalók 12 db-hoz

- 6 db virsli
- 2 fej vöröshagyma
- 25 dkg liszt
- 1 cs. sütőpor
- 10 dkg trappista/edami/füstölt sajt
- só, bors, kakukkfű
- 1 db tojás
- 2 dl tej
-10 dkg olvasztott vaj

Elkészítés:

1, Melegítsük elő a sütőt 170 C-ra és készítsük elő a muffinformákat.

2, Egy serpenyőben (minimális zsiradék hozzáadásával) pirítsuk meg a felkockázott hagymát és virslit. Ha készen van, tegyük félre.

3, Egy tálban keverjük össze a lisztet, sütőport, reszelt sajtot, sót, borsot, kakukkfüvet (vagy bármilyen fűszert, amihez kedvünk van)

4, Egy másik tálban verjük fel a tojást és keverjük hozzá a tejet.

5, Ezután vegyítsük össze száraz és nedves hozzávalókat,majd adjuk hozzá a felolvasztott vajat.

6, Végül keverjük a lisztes masszához a virslis-hagymát, és töltsük meg a muffinforma mélyedéseit a masszával. 20-25 perc alatt süssük készre.



2013. március 11., hétfő

Egy kis sutamény..

Szembe kell néznem a ténnyel, hogy képtelen leszek a blog tematikáját maximálisan követni. Rajongok a muffinokért, de a tortákért legalább annyira, és a most következő tortának, annak ellenére, hogy kicsit sem muffin, egyszerűen szerepelnie kell:) Legutóbb egy barátnőm esküvőjére sütöttem, és hatalmas sikert arattam vele. Igaz a külcsínen van még mit csiszolni, de a belbecs..Minden szerénység nélkül állíthatom, hogy az úgy tökéletes, ahogy van:) Egy baja van csupán, hogy fogyasztás előtt egy éjszakát hűtőben kell pihennie. De mint tudjuk, az igazán jó dolgokra várni kell, erre a Citromtortára pedig még érdemes is!:)






Tejszínes Citromtorta


Hozzávalók 1 db 26 cm-s tortához:

Tésztához:

1 db 3 tojásos piskóta lap

(Szétválasztjuk a 3 tojást, a fehérjéből 3 evőkanál kristálycukor hozzáadásával kemény habot verünk. Ehhez egyenként folyamatos keverés mellett hozzáadjuk  a tojások sárgáját, majd evőkanalanként óvatos, széles mozdulatokkal hozzákeverünk 3 evőkanál lisztet. Papírral kibélelt formában 170 C-on 20 perc alatt készre sütjük.  A sütés első 15 percében ne nyissuk ki a sütőt, mert összeesik a piskóta)


Krémhez:

-500 ml 20%-os tejföl
-5 dl behűtött habtejszín
-2 db citrom
-130 g kristálycukor
-10 g vaníliás cukor
-15 g zselatinpor

-Babapiskóta


Elkészítés:

1, A kihűlt piskótát helyezzük vissza a kapcsos tortaformába (a papírt ne felejtsük el levenni:))

2, Egy tálban keverjük el a tejfölt, a kristálycukrot, a vaníliás cukrot és adjuk hozzá a citromok kifacsart levét és lereszelt héját

3, Egy kis lábosban k. fél dl vízzel melegítsük össze a zselatinport. Fontos, hogy ne forraljuk, amint a zselatin feloldódott vegyük le a gázról. Ha kissé kihűlt, keverjük a tejfölös keverékhez.

4, A habtejszínt verjük kemény habbá, és óvatos mozdulatokkal keverjük a tejfölös-zselatinos keverékhez. 

5, Ezután a krém felét tegyük a piskótára, majd a krémes felületet fedjük be babapiskótával, majd erre öntsük rá a maradék krémet.

6, Tegyük egy éjszakára hűtőbe, másnap pedig díszítsük. Lehet tejszínhabbal, én nyáron friss citromfűvel és citromszeletekkel szoktam, télen pedig levél formájú cukorkákkal:)



A receptet a desszert.eu oldalon találtam.




2013. március 6., szerda

Red velvet muffin kis extrával

Régóta terveztem már ennek a muffinak a megsütését, főleg azért, mert a háziasszonyokat és sütiimádókat megosztó receptről van szó. Az ok nem az ízében, hanem egyik alkotóelemében, a vörös ételfestékben keresendő. Férfiasan bevallom,hogy engem-annak ellenére, hogy próbálok egészségesen, de legalábbis egészségtudatosan élni- a fenti tény nem rettentett el. Hiszen annyi vackot, mesterséges adalékanyagot fogyasztunk, nem hiszem, hogy ettől a parányi adagtól szenvednék hosszú távú károsodást. Bár azért zárójelben hozzáteszem, hogy gyerekeknek ebből azért ilyen formában nem adnék. Igaz  a célközönség ezúttal nem is ők, hanem a felnőttek, elsősorban a férfiak, hiszen Amerikában a hölgyek ezt sütik Valentin-napra a leggyakrabban. A vörös-bársony muffin és a Valentin nap kombinációjából idén én sem maradhattam ki, de mivel aktualitását már hetek óta elvesztette, ezért következzen a recept szívecskés köntösben, de különösebb apropó nélkül:)


Vörös bársony muffin

Hozzávalók 12 db-hoz:

-60 g szobahőmérsékletű margarin
-150 g kristálycukor
-1 db nagyobb méretű tojás
-10 g Holland kakaópor
-2 teáskanál gél állagú vörös ételfesték (ha nincs, akkor folyékonyból kb. 20 ml)
Ha valakit elrettent ennek használata, akkor helyettesítheti céklalével
-0,5 tk. vanília kivonat
-120 ml író (én ezt bevallom házilag készítettem: 120 ml tejet összekevertem 1 kávéskanál fehérborecettel és 10 percet hagytam állni)
-150 g liszt
-0,5 tk. só
-0,5 tk. szóda-bikarbóna
-1,5 tk. fehérborecet

Elkészítés:

1, Melegítsük elő a sütőt 170 C-ra és béleljük a muffin-formákat papírral vagy zsiradékkal

2, A puha vajat, a cukrot és a tojást robotgépben habosítsuk össze.

3, Egy kis tálkában a kakaóporból, vaníliakivonatból és ételfestékből készítsük sűrű egyveleget.

4, Ezután óvatosan keverjük hozzá a kakaós masszát a tojásos keverékhez.

5, Amint ezzel megvagyunk a liszt felét keverjük a vajas alaphoz, majd folyamatos keverés mellett az író felét. Ha készen vagyunk, jöhet a liszt és az író másik fele.

6, Végül adjuk a tésztánkhoz a szóda-bikarbónát, sót és a fehérborecetet.

7, Töltsük meg a masszával a muffin-formák 2/3-t, és süssük készre 25-30 perc alatt.

Ezzel el is készült a vörös bársony muffin, melyből én a tetején lévő máz segítségével cupcaket varázsoltam:)

A máz így készült:

50 g vajat, 125 g mascarponét, és 200 g porcukrot összekevertem és csillagcsöves nyomózsákból a kihűlt muffinok tetejére halmoztam.



Muffinéria tipp: Szerintem akkor tökéletes a cupcake, ha egy éjszakát vagy legalább 3 órát a hűtőben pihen. Így a máznak van ideje összeállni, nem lesz olyan édes, pont kiegyenlíti a tészta enyhe fanyarságát.



2013. március 4., hétfő

Csodás csokis muffin

Pontosan emlékszem, hogy anyukámtól kaptam az első, csak muffinokat tartalmazó szakácskönyvemet. Akkoriban kezdett nálunk is népszerű lenni ez a sütemény, melynek bolti változatáért, Magdalénáért egyenesen rajongtam. Gondosan áttanulmányoztam a recepteket, és végül a csodás csokis muffinra esett a választásom. Bátran kijelenthetem, hogy nem csalódtunk. Olyan volt mint vártuk, gyorsan elkészült és fantasztikusan csokis volt. Azóta ha gyorsan kell valami finomat készítenem, ezt a receptet veszem elő. Szombaton nem volt sok időm, de a délutáni vendégsereget nem hagyhattam muffin nélkül, így előhúztam csodás jolly jokeremet, és a siker ezúttal sem maradt el:)

Íme a recept:


Csodás csokis muffin


Hozzávalók 12 db-hoz:

-15 dkg kristálycukor
-2 db tojás
-15 dkg margarin
-15 dkg liszt
- fél csomag sütőpor
-5 dkg Holland kakaópor
-5 dkg apó darabokra tört étcsokoládé
-3 evőkanál lekvár (én házi ribizlilekvárral készítettem)

Elkészítés:

1, Melegítsük elő a sütőt 180 C-ra, és készítsük elő a muffinformát (ha nem szilikont használunk, ne felejtsük el kivajazni)

2, A margarint és a kristálycukrot keverjük el robotgépben, adjuk hozzá az egyenként feltört tojásokat. Keverjük tovább és adjuk hozzá a lekvárt.

3, Időközben egy másik edénykében keverjük el a lisztet és sütőport.

4, A tojásos keverékhez részletekben adagoljuk a lisztet, majd ha már homogén, akkor a kakaóport és végül az apró darabokra tört étcsokit

5, Nem kell sokat keverni, ha összeállt, az már jó. Kanállal adagoljuk a formákba (3/4-ig töltsük csak, mert sütés közben megemelkedik) és 20-25 perc alatt süssük készre.


Minden kezdet nehéz..

Nagyjából Carrie Bradshaw Szex és New Yorkban való feltűnése óta készülök ennek a mondatnak a megírására. Akkor határoztam el ugyanis, hogy én írni és publikálni fogok. Ha Carrienek sikerül, gondoltam magamban, akkor nekem is sikerülhet. Azzal nem számoltam, hogy a témaválasztásom ennyire hosszadalmas lesz. Egyre közelebb állok a 30-hoz (a sorozat a 16-17- éves koromat idézi), és most ért el a felismerés, hogy nekem márpedig a sütésről kell írnom.
Bevallom sokat vívódtam (éveket), hogy belekezdjek-e egyáltalán a blogírásba, mert valljuk be, már nagyjából mindenki blogot is. És annak a mindenkinek a fele valamilyen gasztronómiai témát boncolgat. Arról nem is beszélve, hogy sohasem voltam az a típus, aki miután sütött-főzött lefotózta és közhírré tette munkájának gyümölcsét. Jó, anyukámat rendszerint felhívtam, főleg az elején, de azért az nem számít nyilvános publikálásnak.
Aztán mi lett belőlem, mégis elkezdem.
Célom a bloggal nem titkoltan elsősorban közcélú, bár nyomokban "öncélúságot" is tartalmaz:) Ugyanis imádom a sütést, mint folyamatot. Imádom a  szakácskönyveket lapozgatni (sok ismerősöm emiatt a csodámra jár, de engem tényleg megnyugtat az ételek látványa:)), kiválasztani a legjobbnak vélt receptet,kimérni a hozzávalókat, beindítani a robotgépet,összeállítani a tésztát, formába rendezni, sütőbe betenni, és utána várni. És utolsó fázisként a süteményt felszolgálni. És ismét várni. Az elismerő tekintetekre, a "hümmögésre" és a vendégeim repetájára. Mert a magamfajta számára ez a legnagyobb öröm.  A blogon keresztül a sütés és elsősorban a muffinok iránti lelkesedésemet szeretném átadni, és remélem, hogy a recepteken keresztül találkozunk a sütik világában:)